Kurs
Workshop i vokaljazz och improvisation
Om arrangemanget
Växthuset Studios, Atlasvägen 4
1 tillfällen
995 SEK
Kvällsworkshop
Välkommen på denna workshop i vokaljazz och improvisation! Under denna unika workshop får du som sångare möta de tre jazzvokalisterna Amanda Ginsburg, Lovisa Jennervall och Ingrid Malmén. Under workshopen kommer vokalisterna att dela med sig av sina tankar kring och övningar för att komma igång med vokal improvisation, hur en tar sig an och förmedlar låttexter, hur en kan tolka melodier, och mycket mer.
Under gruppövningarna och masterclassen finns det möjlighet att aktivt delta för den som vill. I grupp utgår vi från låten There will never be another you, och du som vill ha individuell coaching får gärna förbereda en jazzstandard att framföra. (Alla kommer tyvärr inte att hinna coachas individuellt) Här finns några exempel:
Här finns några exempel:
But Not For Me
Beautiful Love
Honeysuckle Rose
Misty
It could happen to you
If I Should Lose You
Från ledarna:
"Vi har nu hållit denna kurs i tre år! Det brukar vara en väldigt avslappnad och trygg stämning på kurstillfällena, med en blandad grupp, deltagare med helt olika erfarenheter. De må aldrig ha träffats förut men under tillfället förenas deltagarna i sångglädje och den upplyftande känslan av att ha vågat utmana sig själva, sin sång och därmed tagit nya kliv in i jazzens värld."
Anmälan till Volkaljazz
”Obligatoriskt” anger obligatoriska fält
Remona de Maré
remona.demare@nbv.se 0722388701 Stockholm
Fler arrangemang