När man är full är det inte så läskigt att dö/Alkohol, kolonialism och folkmord

”När man är full är det inte så läskigt att dö ”
Tankesmedjan Nocturum har skrivit en rapport med fokus på alkoholens roll i krig och folkhälsans betydelse för fred. Rapporten är ett underlag för diskussion och synliggöra vilka intressen, strukturer, normer och traditioner som påverkar vilken roll alkohol, alkoholnormen och berusning har och har haft både innan, under och efter krig och konflikt. De exempel du kommer att läsa om i rapporten fokuserar främst på alkohol, men det finns också stora likheter med hur narkotika används och vilka konsekvenser det lett till.
I spåren av kriget, i krigets centrum och långt efter att kriget är över så finns alkohol, ofta både lättillgänglig och kulturellt accepterad – vad leder det till? Hur har alkohol använts i krig genom historien? På vilket sätt påverkas civilbefolkning, familjer, kvinnor och barn? Och vilken roll spelar alkoholindustrin?
”Alkohol, kolonialism och folkmord”
Kolonialismen är sedan dess födelse intimt sammanvävd med alkoholindustrin. Nykterhet har samtidigt varit en del av koloniserade folks kamp för överlevnad. Johan Persson, har skrivit en rapport om alkoholens unika roll i Europas kolonisering av världen. Om hur den koloniala ekonomin var beroende av alkoholindustrin och hur missbruk användes för att bryta ner och kontrollera ursprungsfolk. Men också om hur nykterhet blev ett vapen i kampen för frigörelse. ”Alkohol, kolonialism och folkmord” är ett nytt kapitel till rapporten ”När man är full är det inte så läskigt att dö”.
För mer information kontakta robert.damberg@nbv.se